
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
35/64 in. (.5469) Cobalt in. (HSS-E) Oxide/Gold Finish 135 Deg. Split Point RH Taper Length Drill
- Item Code: 051335
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
With a heavy duty design, recommended for use in difficult materials and applications, M51CO taper length drill bits are manufactured from Premium High Speed cobalt for drilling hard materials, including tool steel. With a 135 degree split point to help with self centering and reduce the push force needed, the drills also have a bronze oxide finish which prevents workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the tool for clean and accurate holes. M51CO HSCo taper length drill bits are available in a range of fractional diameters, starting at 1/16 inch and going all the way up to 1 inch, in increments of 1/64 inch.
Features
Back To Top- Low thrust design Heavy Duty self centering Notched Point for easier penetration
- Cobalt base material with Bronze Oxide for wear resistance and lubricity
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | Oxide/Gold |
|---|---|
| Fractional Size | 35/64" |
| Point Type | Notched |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Material | Cobalt |
| Metric Size | 13.89 mm |
| Overall Length Metric | 209.55 mm |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Overall Length Decimal | 8.2500" |
| Type | Taper Length Drill Bit |
| Cutting Direction | Right |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Shank Type | Straight |
| Flute Length | 4-7/8" |
| Decimal Size | 0.5469" |
| Series | M51CO |