
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#25 HSS Bright Finish 118 Deg. Spiral Flute Standard Point Taper Length Drill
- Item Code: 052025
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R52 taper length drill bits are available in wire gauge sizes from 80 to 1 and are manufactured from High Speed steel, for drilling a wide range of materials including steel, stainless steel and aluminum. Taper length series drills are recommended for drilling deeper holes and for applications where you need increased reach. The conventional 118 degree point makes it easy to re-grind the drills for use many times over, whilst the bright finish ensures clean and accurate holes by preventing workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the tool.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Decimal | 5.3750" |
|---|---|
| Material | High Speed Steel |
| Wire Size | #25 |
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Decimal Size | 0.1800" |
| Metric Size | 3.80 mm |
| Series | R52 |
| Type | Taper Length |
| Flute Length | 3-3/8" |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Overall Length Metric | 136.53 mm |
| Shank Type | Straight |