
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#29 (.1360) HSS Bright Finish 118 Deg. Standard Point Taper Length Drill
- Item Code: 052029
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R52 taper length drill bits are available in wire gauge sizes from 80 to 1 and are manufactured from High Speed steel, for drilling a wide range of materials including steel, stainless steel and aluminum. Taper length series drills are recommended for drilling deeper holes and for applications where you need increased reach. The conventional 118 degree point makes it easy to re-grind the drills for use many times over, whilst the bright finish ensures clean and accurate holes by preventing workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the tool.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Bright finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
- Longer flute and Overall length for depth and reach
Tech Specs
Back To Top| Type | Taper Length |
|---|---|
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Material | High Speed Steel |
| Shank Type | Straight |
| Decimal Size | 0.1360" |
| Flute Length | 3" |
| Overall Length Decimal | 5.3750" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Wire Size | #29 |
| Metric Size | 3.45 mm |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Overall Length Metric | 136.53 mm |
| Series | R52 |