
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
13.00mm Cobalt Bright Finish 130? Point Series A920 Screw Machine Drill
- Item Code: 052068
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R52 taper length drill bits are available in wire gauge sizes from 80 to 1 and are manufactured from High Speed steel, for drilling a wide range of materials including steel, stainless steel and aluminum. Taper length series drills are recommended for drilling deeper holes and for applications where you need increased reach. The conventional 118 degree point makes it easy to re-grind the drills for use many times over, whilst the bright finish ensures clean and accurate holes by preventing workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the tool.
Features
Back To Top- Heavy-Duty parabolic flute design allows greater drilling depths in one pass
- Notched Point improves chip formation
- Premium cobalt base material increases wear resistance
- Bright finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Brand | Precision Twist Drill |
|---|---|
| Point Angle | 118 Deg. |
| Overall Length Fractional | 2" |
| Overall Length Metric | 50.80 mm |
| Decimal Size | 0.0310" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Decimal | 2.0000" |
| Metric Size | 0.79 mm |
| Wire Size | #68 |