
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#30 Cobalt (HSS-E) Oxide/Gold Finish 135 Deg. Split Point RH Taper Length Drill Bit
- Item Code: 052330
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
M52CO taper length drill bits are available in 40 different wire gauge diameters, from 40 to 1, in a heavy duty design, recommended for use in difficult materials and applications. They have a bronze oxide finish which guarantees clean and accurate holes by preventing the workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool, and a 135 degree split point which helps self-center the drill and also means you do not need to apply so much force to drill into the workpiece. M52CO taper length wire gauge drill bits are manufactured from premium High Sped cobalt for drilling hard materials including tool steel.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Tech Specs
Back To Top| Series | M51CO |
|---|---|
| Coating/Finish | Oxide/Gold |
| Point Type | Notched |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Overall Length Metric | 136.53 mm |
| Cutting Direction | Right |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Shank Type | Straight |
| Material | Cobalt |
| Overall Length Decimal | 5.3750" |
| Wire Size | #30 |
| Decimal Size | 0.1285" |
| Flute Length | 3" |
| Metric Size | 3.26 mm |
| Type | Taper Length Drill |