
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/8 x 12 in OAL Cobalt Oxide/Gold Finish 135 Deg. Split Aircraft Extension Drill
- Item Code: 052608
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
Containing 13 500-12 long series aircraft extension drill bits conforming to NAS907 type J, in fractional sizes from 1/16? to 1/4? in 1/64 ? increments (13 drills in all), the CO500-12 set represents great value. The drills in the set are manufactured from premium High Speed cobalt so are suitable for drilling in many materials, including steels, stainless steel and aluminum and have a long overall length of 12 inches with short flute length to provide stable drilling in hard to reach areas. The drills have a 135 degree split point, designed to self-center, with low thrust for better penetration, and a bronze oxide finish to prevent workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool for cleaner, more accurate holes.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Tech Specs
Back To Top| Overall Length | 12" |
|---|---|
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Decimal Equivalent | 0.1250" |
| Shank Type | Straight |
| Specification Designation | ANSI, NAS |
| Type | Aircraft Extension Drill Bit |
| Grade | Heavy Duty |
| Material | Cobalt |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Fractional Size | 1/8" |
| Metric Size | 3.18 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Series | CO500-12 |
| Coating/Finish | Bronze |
| Cutting Direction | Right |
| Flute Length | 1-5/8" |
| Point Angle | 135 Deg. |