
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7/64 x 6 in OAL Cobalt Oxide/Gold Finish 135 Deg. Split Aircraft Extension Drill
- Item Code: 053607
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
The CO500-6 set of drills comes in a sturdy case to keep the drills safe and in size sequence so it?s easy to find the size you need. The set consists of 13 500-6 fractional aircraft extension drill bits from 1/16 inch to 1/4 inch in increments of 1/64 inch. The drills conform to NAS907 type J standard and all have a 6 inch overall length with short flutes ? recommended for stable drilling where a long reach is required. With a 135 degree split point, the low thrust design with self-centering means you get easier penetration. The drills are manufactured from High Speed cobalt and can be used for drilling many materials including steels, aluminum and stainless steel, and have a bronze oxide finish which will ensure clean and accurate holes by preventing workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the tool.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Tech Specs
Back To Top| Flute Length | 1-3/4" |
|---|---|
| Series | CO500-6 |
| Metric Size | 2.78 mm |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Overall Length | 6" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Shank Type | Straight |
| Specification Designation | ANSI, NAS |
| Coating/Finish | Bronze |
| Cutting Direction | Right |
| Decimal Equivalent | 0.1094" |
| Material | Cobalt |
| Number of Flutes | 2 |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Fractional Size | 9/64" |
| Type | Aircraft Extension Drill |