
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4 Inch x 66 Feet, Gray, Vinyl Color Coding Electrical Tape 35
- Item Code: 054007-00072
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch Vinyl Electrical Tape 35 is a 7-mil thick polyvinyl chloride (PVC) color-coding tape. It operates over a wide range of temperatures ?? between 32??220?F (0??105?C). Outstanding electrical and mechanical properties make this tape excellent for use in phase identification, color coding of motor leads and piping systems, and for marking safety areas.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- 3/4 in x 66 ft, Gray
- 7-mil thick polyvinyl chloride (PVC) color-coding tape
- Temperature range of 32€“220°F (0€“105°C)
- Excellent for use in phase identification, color coding of motor leads and piping systems, and for marking safety areas
- Abrasion- and weather-resistant
- Flame-retardant; resists UV rays, abrasion, moisture, alkalies, solvents, many acids
- Stretches to conform to virtually any shape
- UL Listed and CSA Certified
Tech Specs
Back To Top| Breaking Strength | 17 lb/in |
|---|---|
| Product Type | Vinyl Electrical Tapes |
| Thickness | 7 mil |
| Dielectric Strength | 1250 V/mil |
| Length(metric) | 20.1 m |
| Material | PVC |
| Specifications | VDE 0340-TEIL1 |
| Length | 66 Linear Foot |
| Rolls per Case | 100 |
| Series | Scotch |
| Width(metric) | 19 mm |
| Backing Material | Polyvinyl Chloride |
| Brand | 3M |
| Color | Gray |
| Rolls per Carton | 10 |
| Tape Grade | Premium |
| Tape Type | Vinyl |
| UV Resistanct | Yes |
| Width | 3/4 Inch |
| Adhesive Material | Rubber Resin |