
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4 Inch x 20 Feet, Super 33+ Vinyl Electrical Tape
- Item Code: 054007-06130
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch Super 33+ Vinyl Electrical Tape is a premium grade, 7 mil thick, all-weather vinyl-insulating tape. It is designed to perform continuously between a temperature range of 0??220?F (-18??105?C). It has an excellent resistance to abrasion, moisture, alkalies, acids, corrosion and varying weather conditions (including ultraviolet exposure).
ORDER IN MULTIPLES of 100
Features
Back To Top- Premium grade, 7 mil thick, all-weather vinyl-insulating tape
- Temperature range of 0€“220°F (-18€“105°C)
- Excellent resistance to abrasion, moisture, alkalies, acids, corrosion and varying weather conditions
- Provides moisture-tight electrical and mechanical protection with minimum bulk
- UL Listed and CSA Certified
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to Steel | 3,0 N/cm |
|---|---|
| Backing Thickness | 0.18 mm |
| Dielectric Strength | 1150 V/mil |
| Length(metric) | 6 m |
| Rolls per Carton | 10 |
| Specifications | ASTM D-3005 Type 1 |
| UV Resistanct | Yes |
| Width(metric) | 19 mm |
| Elongation at Break | 250% |
| Rolls per Case | 100 |
| Thickness | 7 mil |
| Length | 20 Linear Foot |
| Brand | 3M |
| Voltage Rating | 600 V |
| Breaking Strength | 15 lb/in |
| Product Type | Vinyl Electrical Tapes |
| Series | Scotch |
| Agency Approvals | CSA Certified, UL Listed |
| Color | Black |
| Material | PVC |
| Tape Grade | Premium |
| Tape Type | Vinyl |
| Width | 3/4 Inch |
| Adhesive Material | Rubber Resin |
| Backing Material | Vinyl |