
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 36 Yard , Heavy Duty Vinyl Electrical Tape 22
- Item Code: 054007-10067
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch Heavy Duty Vinyl Electrical Tape 22 is one of 3M??s thickest (10-mil) vinyl electrical tapes. It is designed for insulation applications that require greater mechanical strength and abrasion resistance.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- 10 mil heavy-duty vinyl electrical tape
- Designed for insulation applications that require greater mechanical strength and abrasion resistance
- Provides moisture-resistant electrical and mechanical protection
- UL Listed for use as electrical insulation up to 600 volts and 176°F (80°C)
- UL 510 flame-retardant
Tech Specs
Back To Top| Backing Thickness | 0.25 mm |
|---|---|
| Flame Retardant | Yes |
| Length(metric) | 33 m |
| Thickness | 10 mil |
| Adhesive Material | Rubber Resin |
| Backing Material | Vinyl |
| Rolls per Case | 12 |
| Color | Black |
| Elongation at Break | 200% |
| Material | PCV |
| Tape Type | Vinyl |
| Thickness(metric) | .25 mm |
| UV Resistant | Yes |
| Agency Approvals | CSA Certified, UL Listed |
| Breaking Strength | 20 lb/in |
| Length | 36 Linear Yard |
| Series | Scotch |
| Adhesion to Steel | 2,2 N/cm |
| Brand | 3M |
| Width(metric) | 50 mm |
| Rolls per Carton | 1 |
| Width | 2 Inch |