
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 Inch x 20 Feet, Blue, Vinyl Color Coding Electrical Tape 35
- Item Code: 054007-10240
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch Vinyl Electrical Tape 35 is a 7-mil thick polyvinyl chloride (PVC) color-coding tape. It operates over a wide range of temperatures ?? between 32??220?F (0??105?C). Outstanding electrical and mechanical properties make this tape excellent for use in phase identification, color coding of motor leads and piping systems, and for marking safety areas.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- 7-mil thick polyvinyl chloride (PVC) color-coding tape
- Operates over a wide range of temperatures €“ between 32€“220°F (0€“105°C)
- Excellent for use in phase identification, color coding of motor leads and piping systems, and for marking safety areas
- Abrasion- and weather-resistant
- Flame-retardant; resists UV rays, abrasion, moisture, alkalies, solvents, many acids
- Stretches to conform to virtually any shape
- UL Listed and CSA Certified
Tech Specs
Back To Top| Adhesive Material | Rubber Resin |
|---|---|
| Length | 20 Linear Yard |
| Length(metric) | 6.1 m |
| Width(metric) | 12 mm |
| Dielectric Strength | 1250 V/mil |
| Agency Approvals | CSA Certified, UL Listed |
| Color | Blue |
| Material | PCV |
| Brand | 3M |
| Tape Type | Vinyl |
| UV Resistant | Yes |
| Rolls per Carton | 10 |
| Rolls per Case | 100 |
| Series | Scotch |
| Thickness(metric) | .177 mm |
| Thickness | 7 mil |
| Backing Material | Polyvinyl Chloride |
| Breaking Strength | 17 lb/in |
| Width | 1/2 Inch |