
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4 Inch x 44 Feet, Premium Vinyl Electrical Tape Super 88
- Item Code: 054007-10307
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch Vinyl Electrical Tape Super 88 is a premium grade, 8.5-mil thick, all-weather vinyl insulating tape. It is designed to perform continuously between a temperature range of 0??220?F (-18??105?C). It has an excellent resistance to UV rays, abrasion, moisture, alkalies, acids, corrosion and varying weather conditions.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Premium grade, 8.5-mil thick, all-weather vinyl insulating tape
- Temperature range of 0€“220°F (-18€“105°C).
- Excellent resistance to UV rays, abrasion, moisture, alkalies, acids, corrosion and varying weather conditions
- Provides primary electrical insulation for splices up to 600V
- UL Listed and CSA Certified
Tech Specs
Back To Top| Length | 44 Linear Yard |
|---|---|
| Length(metric) | 13.4 m |
| Tape Type | Vinyl |
| Thickness | 8.5 mil |
| Thickness(metric) | .216 mm |
| Agency Approvals | CSA Certified, UL Listed |
| Adhesive Material | Rubber Resin |
| Backing Material | Polyvinyl Chloride |
| Brand | 3M |
| Color | Black |
| Material | PCV |
| Width | 3/4 Inch |
| Dielectric Strength | 1150 V/mil |
| Rolls per Case | 100 |
| Width(metric) | 19 mm |
| Rolls per Carton | 10 |
| Series | Scotch |
| UV Resistant | Yes |