
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 36 Yards, Premium Vinyl Electrical Tape Super 88
- Item Code: 054007-10356
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch Vinyl Electrical Tape Super 88 is a premium grade, 8.5-mil thick, all-weather vinyl insulating tape. It is designed to perform continuously between a temperature range of 0??220?F (-18??105?C). It has an excellent resistance to UV rays, abrasion, moisture, alkalies, acids, corrosion and varying weather conditions.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Premium grade, 8.5-mil thick, all-weather vinyl insulating tape
- Temperature range of 0€“220°F (-18€“105°C).
- Excellent resistance to UV rays, abrasion, moisture, alkalies, acids, corrosion and varying weather conditions
- Provides primary electrical insulation for splices up to 600V
- UL Listed and CSA Certified
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to Steel | 2,7 N/cm |
|---|---|
| Backing Thickness | 0.22 mm |
| Dielectic Strength | 1150 V/mil |
| Elongation at Break | 250% |
| Material | PCV |
| Rolls per Carton | 1 |
| Rolls per Case | 12 |
| Thickness(metric) | .22 mm |
| Voltage | 600 V |
| Width(metric) | 50 mm |
| Agency Approvals | CSA Certified, UL Listed |
| Breaking Strength | 20 lb/in |
| Flame Retardant | Yes |
| Length | 36 Linear Yard |
| Series | Scotch |
| Adhesive Material | Rubber Resin |
| Backing Material | Vinyl |
| Brand | 3M |
| Color | Black |
| Tape Type | Vinyl |
| UV Resistant | Yes |
| Thickness | 8.5 mil |
| Length(metric) | 33 m |
| Width | 2 Inch |