
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 Inch x 1296 Inch, Thread Sealant and Lubricant 48, box
- Item Code: 054007-27571
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch® Thread Sealant and Lubricant 48 is a white unfused plastic film made of polytetrafluoroethylene (PTFE). This fluorocarbon resin film tape designed to provide a leak-resistance seal when used as a pipe thread sealant. 1/2" x 1296" in box.
Features
Back To Top- Acetate cloth tape offering excellent conformability in coil-wrapping applications up to 105°C
- Excellent absorption of electrical insulating resins and varnishes
- Aggressive rubber resin adhesive
- Resin- and varnish-absorptive black acetate cloth backing
Tech Specs
Back To Top| Backing Thickness | 0.076 mm |
|---|---|
| Elongation at Break | 26% |
| Product Type | PTFE Fluorocarbon Tape |
| Tape Total Thickness | 3 mil |
| Tape Width(metric) | 13 mm |
| Thickness(metric) | 0.76 mm |
| UL 510 | Yes |
| Width(metric) | 13 mm |
| Length | 36 Linear Yard |
| Tape Grade | Premium |
| Thickness | 3 mil |
| Length(metric) | 32.9 m |
| Brand | 3M |
| UV Resistant | Yes |
| Rolls per Case | 12 |
| Backing Material | PTFE |
| Width | 1/2 Inch |
| Color | White |
| Series | Scotch |