
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
29/64 Uncoated 118° HSS Jobber Length Drill
- Item Code: 0543856
- Brand: Nachi America
- Unit Size: 1
Description
L501A Jobber Length HSS Drill - 29/64"
Features
Back To Top- Straight Shank HSS Drill
- Uncoated Bright Finish
- Conical Style Point
- Superior Quality
Tech Specs
Back To Top| Brand | Nachi America |
|---|---|
| Fractional Size | 29/64" |
| Shank Size | 0.453125 mm |
| Flute Length | 4.1875 mm |
| Overall Length | 5.625 mm |
| Drill Point Angle | 118 Deg. |
| Drill Point Style | CONVENTIONAL |
| Coating/Finish | Bright |
| Material | High Speed Steel |
| Cutting Direction | Right |
| Number of Flutes | 2 |
| Flute Type | CONVENTIONAL SPIRAL |
| Shank Type | Straight Shank |