
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
F (.2570) HSS Bright Finish 118 Deg. Standard Point Series R55 Taper Length Drill
- Item Code: 055006
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R55 taper length drills have a 118 degree conventional point for easy re-grinding. The bright finish prevents workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the drill, which in turn means more accurate holes are produced. Manufactured from premium High Speed steel, the drills can be used in a wide range of materials including stainless steel, aluminum and steel and are available in letter sizes from A to Z. For drilling deeper holes and for applications where you need a longer reach, R55 taper length drills are recommended.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Bright finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
- Longer flute and Overall length for depth and reach
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Decimal | 6.2500" |
|---|---|
| Type | Taper Length Drill Bit |
| Cutting Direction | Right |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Decimal Size | 0.2570" |
| Overall Length Metric | 158.75 mm |
| Coating/Finish | Bright |
| Metric Size | 6.53 mm |
| Letter Size | F |
| Material | High Speed Steel |
| Series | R55 |
| Shank Type | Straight |
| Flute Length | 3-7/8" |
| Shank Style | Cylindrical shank |