
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
I (.2720) HSS Bright Finish 118 Deg. Spiral Flute Straight Shank Taper Length Drill
- Item Code: 055009
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R55 taper length drills have a 118 degree conventional point for easy re-grinding. The bright finish prevents workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the drill, which in turn means more accurate holes are produced. Manufactured from premium High Speed steel, the drills can be used in a wide range of materials including stainless steel, aluminum and steel and are available in letter sizes from A to Z. For drilling deeper holes and for applications where you need a longer reach, R55 taper length drills are recommended.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Tech Specs
Back To Top| Letter Size | I |
|---|---|
| Overall Length Decimal | 6.2500" |
| Shank Type | Straight |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Decimal Size | 0.2720" |
| Flute Length | 3-7/8" |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Coating/Finish | Bright |
| Metric Size | 6.91 mm |
| Type | Taper Length Drill Bit |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Metric | 158.75 mm |
| Cutting Direction | Right |
| Series | R55 |