
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/32 x 8 in. OAL HSS Bright Finish RH 135 Deg.Deg. Parabolic Flute Taper Length Drill
- Item Code: 055610
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
QC0860P extra length drill bits all have an overall length of 8 inches and a special parabolic flute design which allows you to drill deeper holes in a single pass. The 135 degree split point is a great aid to self-centering and reduces the force needed to drill the hole, whilst the bright finish prevents workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the drill to guarantee clean and accurate holes. QC056P extra length drill bits are manufactured from High Speed Steel, suitable for drilling a wide range of materials including stainless steel, steels and aluminum, and are available in a range of fractional sizes from 1/8 inch to 1/2 inch.
Features
Back To Top- Heavy-Duty Parabolic Flute design for efficient chip removal
- Allows greater drilling depths in one pass
- Low thrust design self centering Split Point for easier penetration
- Bright Finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Series | QC0860P |
|---|---|
| Flute Type | Parabolic |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Coating/Finish | Bright |
| Flute Length | 6" |
| Overall Length Decimal | 8.0000" |
| Overall Length Fractional | 8" |
| Cutting Direction | Right |
| Decimal Diameter | 0.1563" |
| Fractional Diameter | 5/32" |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Metric | 203.2 mm |
| Type | Taper Length Drill Bit |
| Metric Diameter | 3.97 mm |
| Shank Type | Right Hand |