
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1.25 mm HSS Bright Fin.ish 118 Deg. Poin.t Series 5ATL General Purpose Taper Length Drill
- Item Code: 056125
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
5ATL taper length series drill bits are recommended for drilling deep holes and for applications where increased reach is required. They are manufactured from premium High Speed Steel and can be used for drilling many materials including steels, stainless steel and aluminum. The 118 degree conventional point means the tools are easy to re-grind for economy, whilst the bright finish means you will get a clean and accurate hole as workpiece material is prevented from sticking to the cutting surfaces. 5ATL drill bits are available in many sizes from 1 mm to 31 mm.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Bright finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
- Longer flute and Overall length for depth and reach
Tech Specs
Back To Top| Flute Length | 41mm |
|---|---|
| Series | 5ATL |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Overall Length Metric | 65.00 mm |
| Type | Taper Length Drill Bit |
| Decimal Size | 0.0492" |
| Cutting Direction | Right |
| Material | High Speed Steel |
| Shank Type | Straight |
| Coating/Finish | Bright |
| Overall Length Decimal | 2.5591" |
| Metric Size | 1.25 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank |