
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9/32 HSS Bright Finish 8 Inch OAL 118? Standard Point Series 0860 General Purpose Extra Length Drill
- Item Code: 057418
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
The 0860 drill bit is manufactured from premium High Speed Steel and can be used for drilling a wide range of materials including steels, aluminum and stainless steel. The strong 118 degree conventional point is easy to regrind, whilst the extra length series drill bit is recommended for drilling deep holes and applications where increased reach is needed. They have a bright finish which prevents workpiece material from sticking to the cutting edges so you get a clean and accurate result. 0860 drill bits come in a range of fractional sizes from 1/8? to 1/2?.
Features
Back To Top- Bright Finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right |
|---|---|
| Fractional Diameter | 9/32" |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Series | 0860 |
| Shank Type | Straight |
| Specification Designation | ANSI |
| Decimal Diameter | 0.2813" |
| Metric Diameter | 7.15 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Metric | 203.2 mm |
| Type | Extra Length Drill Bit |
| Coating/Finish | Bright |
| Flute Length | 6" |
| Overall Length Decimal | 8.0000" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Material | High Speed Steel |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Drill Bit Grade | General Purpose |
| Overall Length Fractional | 8" |