
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/16 in x 8 in OAL HSS Bright Finish 118? Standard Point Extra Length Drill
- Item Code: 057420
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
The 0860 drill bit is manufactured from premium High Speed Steel and can be used for drilling a wide range of materials including steels, aluminum and stainless steel. The strong 118 degree conventional point is easy to regrind, whilst the extra length series drill bit is recommended for drilling deep holes and applications where increased reach is needed. They have a bright finish which prevents workpiece material from sticking to the cutting edges so you get a clean and accurate result. 0860 drill bits come in a range of fractional sizes from 1/8? to 1/2?.
Features
Back To Top- Bright Finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Brand | Precision Twist Drill |
|---|---|
| Overall Length Decimal | 8.0000" |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Series | 860 |
| Metric Diameter | 7.94 mm |
| Flute Length | 6" |
| Grade | General Purpose |
| Coating/Finish | Bright |
| Number of Flutes | 2 |
| Type | Extra Length Drill Bit |
| Cutting Direction | Right |
| Decimal Diameter | 0.3125" |
| Fractional Diameter | 5/16" |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Fractional | 8" |
| Overall Length Metric | 203.2 mm |
| Shank Type | Straight |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Specification Designation | ANSI |