
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1.45MM Diameter SG (TiN+TiCN) Coated 118° POWDERED HSCO Micro Drill
- Item Code: 0575382
- Brand: Nachi America
- Unit Size: 1
Description
L7572P SG-ESS Stub Length Drill - 1.45mm
Features
Back To Top- SG
- ESS Stub Length High Performance Drill
- Premium Powdered Metal Cobalt Substrate
- SG (TiN+TiCN) Coated
- Self
- Centering Point Geometry
- Precision h6 Ground Shank
Tech Specs
Back To Top| Brand | Nachi America |
|---|---|
| Shank Size | 3 mm |
| Flute Length | 9 mm |
| Overall Length | 41 mm |
| Drill Point Angle | 118 Deg. |
| Drill Point Style | CONVENTIONAL |
| Cutting Direction | Right |
| Number of Flutes | 2 |
| Flute Type | CONVENTIONAL SPIRAL |
| Shank Type | Endmill Type Shank |
| Material | Cobalt |