
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
45/64 (.7031) HSS TiN Finish Tip 118 Deg. Split Point Spiral Flute General Purpose Jobber Drill
- Item Code: 0578742
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
The A012 Jobber drill bits are part of the range of drills from Dormer. They are suitable for both hand held and machine drilling and have a specially designed 118 degree split point which helps to self-center the drill when drilling by hand. This stops the drill point from wandering over the surface of the workpiece, and you also get a more accurate sized hole with a better finish. The tip is coated with titanium nitride, which increases the life of the drill and gives better performance when drilling harder materials. Suitable for both machine and hand held use, A012 drills are manufactured from premium High Speed steel and can be used to drill many materials including steels, aluminium and stainless steels, with a great result every time. *Note: 118 degree split point and TiN coated tip not available below 2mm.
Tech Specs
Back To Top| Shank Style | Cylindrical shank |
|---|---|
| Decimal Size | 0.7031" |
| Fractional Size | 45/64" |
| Material | High Speed Steel |
| Brand | Dormer |
| Coating/Finish | Bright/TiN |
| Metric Size | 17.86 mm |
| Overall Length Inches | 7.625" |
| Overall Length Metric | 193.68 mm |
| Cutting Direction | Right |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Point Angle | 118 Deg. |