
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7/64 in. HSS Bright Finish 135 Deg. Parabolic Flute Taper Length Drill
- Item Code: 057907
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
QC91P taper length drills are available in a range of fractional and wire gauge diameters and are manufactured from High Speed steel, suitable for drilling in many materials including steel, stainless steel and aluminum. The bright finish prevents workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool for a clean and accurate hole, whilst the 135 degree split point helps with self-centering for a rounder hole. With a specially designed parabolic flute, QC91P taper length drills can drill deeper holes in a single pass.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Bright Finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
- Heavy-Duty Parabolic Flute design for efficient chip removal
- Allows greater drilling depths in one pass. Low thrust design self centering Split Point for easier penetration
Tech Specs
Back To Top| Series | QC91P |
|---|---|
| Flute Type | Parabolic |
| Material | High Speed Steel |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Decimal Size | 0.1094" |
| Fractional Size | 7/64" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Cutting Direction | Right |
| Overall Length Decimal | 4.6250" |
| Overall Length Metric | 117.48 mm |
| Coating/Finish | Bright |
| Flute Length | 2-1/2" |
| Metric Size | 2.78 mm |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Type | Taper Length Drill Bit |
| Shank Type | Straight |