
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4 HSS Black Oxide 6 Inch OAL 135 Deg. Split Point Heavy-Duty Aircraft Extension Drill
- Item Code: 058016
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
500-6 drill bits are manufactured to NAS907 type B standard and have a long overall length with short flute ? ideal for stable drilling in areas which are difficult to reach. They are manufactured from premium High Speed steel and can be used for drilling steels, aluminum, stainless steel and a range of other materials. The steam oxide finish stops workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the tool so you get an accurate and clean finish, whilst, as an aid to self-centering and to reduce the push force needed, the tools have a 135 degree split point. 500-6 aircraft extension drills are available in many fractional sizes from 3/64? to 1/2" inch.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Low thrust design self centering 135� Split Point for easier penetration
- Steam Oxide for increased wear resistance & lubricity
- 6�� overall length
Tech Specs
Back To Top| Number of Flutes | 2 |
|---|---|
| Point Angle | 135 Deg. |
| Cutting Direction | Right |
| Coating/Finish | Black Oxide |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Overall Length | 6" |
| Series | 500-6 |
| Flute Length | 2-3/4" |
| Fractional Size | 1/4" |
| Specification Designation | ANSI, NAS |
| Type | Aircraft Extension Drill Bit |
| Decimal Equivalent | 0.2500" |
| Material | High Speed Steel |
| Shank Type | Straight |
| Metric Size | 6.35 mm |