
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
M5 x 0.80 mm Coarse Cobalt (HSS-E) Bronze Finish 3 Flute RH Plug Chamfer Spiral Flute Tap
- Item Code: 0580325
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Spiral point tap with chamfer form B with a 3.5-5xP plug lead, for ISO-Metric thread M5 with 0.80 mm pitch and 6H class of fit, dimensions according to ANSI standard with 0.1940" shank and 0.1520" square drive, powder metallurgical HSS-E with bright finish for 2.5xD through hole threading in free machining and plain carbon steel and wrought or cast aluminium and copper or copper alloys
Features
Back To Top- Premium substrate for through hole tapping in tough or abrasive materials
- Bronze oxide body and shank reduces rust and corrosion
- Bright finish flutes improve chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | Bright |
|---|---|
| Cutting Direction | Right |
| Overall Length Fractional | 2-3/8" |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Inches | 2.375" |
| Brand | Dormer |
| Overall Length Metric | 60.33 mm |
| Material | HSS Cobalt Powdered Metal |
| Shank Style | Cylindrical shank with Square |