
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
M8 x 1.25 mm Coarse Cobalt (HSS-E) Gold Finish 3 Flute RH Semi-Bottoming Chamfer Spiral Flute Tap
- Item Code: 0580639
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Spiral flute tap with chamfer form C with a 2-3xP semi-bottoming lead, for ISO-Metric thread M8 with 1.25 mm pitch and 6H class of fit, dimensions according to ANSI standard with 0.3180" shank and 0.2380" square drive, powder metallurgical HSS-E with bright finish and 45? helix angle for 2.5xD blind hole threading in free machining and plain carbon steel and wrought or cast aluminium
Features
Back To Top- Premium substrate for blind hole tapping in tough or abrasive materials
- Bronze oxide body and shank reduces rust and corrosion
- Bright finish flutes improve chip flow in soft and non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Helix Angle | 45 Deg. |
|---|---|
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length Fractional | 2-23/32" |
| Overall Length Metric | 69.06 mm |
| Material | HSS Cobalt Powdered Metal |
| Shank Style | Cylindrical shank with Square |
| Brand | Dormer |
| Overall Length Inches | 2.7188" |