
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#50 x 6 in. OAL HSS Black Oxide 135 Deg. Split Point Heavy-Duty Aircraft Extension Drill
- Item Code: 058150
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
501-6 aircraft extension drill bits are manufactured from premium High Speed steel and are suitable for drilling many materials including steels, aluminum and stainless steel. They have a long overall length, together with a short flute length, which is recommended for stable drilling in those hard to reach areas. They are available in many wire gauge sizes from 60 to 1 and come with a steam oxide finish which helps prevent workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the tool so you get a clean and accurate result. 501-6 aircraft extension drill bits are manufactured to NAS907 type B standard and come with a 135 degree split point to help self-centering and reduce the push force required.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Low thrust design self centering 135� Split Point for easier penetration
- Steam Oxide for increased wear resistance & lubricity
- 6�� overall length
Tech Specs
Back To Top| Material | High Speed Steel |
|---|---|
| Shank Type | Straight |
| Number of Flutes | 2 |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Decimal Equivalent | 0.0700" |
| Specification Designation | ANSI, NAS |
| Type | Aircraft Extension Drill Bit |
| Cutting Direction | Right |
| Wire Size | #50 |
| Series | 501-6 |
| Coating/Finish | Black Oxide |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Flute Length | 1" |
| Metric Size | 1.78 mm |
| Overall Length | 6" |