
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
D HSS Black Oxide 6 Inch OAL 135 Deg. Split Point Series 502-6 Heavy-Duty Aircraft Extension Drill
- Item Code: 058204
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
502-6 Aircraft extension drill bits conform to NAS907 type B standard and have a long overall length with short flutes, recommended for stable drilling in hard to reach areas. The drills have a 135 degree split point which helps with self-centering when used by hand ? no more wandering all over the workpiece ? and reduces the push force required. Manufactured from premium High Speed Steel (HSS), the drill bits can be used in many materials including aluminum, steels and stainless steel and have a steam oxide finish which ensures a more accurate and cleaner hole by preventing workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the tool. 502-6 aircraft extension drill bits are available in a range of letter sizes from A to Z.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Low thrust design self centering 135� Split Point for easier penetration
- Steam Oxide for increased wear resistance & lubricity
- 6�� overall length
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | Black Oxide |
|---|---|
| Flute Length | 2-3/4" |
| Specification Designation | ANSI, NAS |
| Type | Aircraft Extension Drill Bit |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Letter Size | D |
| Overall Length | 6" |
| Cutting Direction | Right |
| Decimal Equivalent | 0.2460" |
| Material | High Speed Steel |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Shank Type | Straight |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Metric Size | 6.25 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Series | 502-6 |