
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 UNF Cobalt (HSS-E) Gold Finish H3 3 Flute 3B Plug Chamfer Spiral Point Tap
- Item Code: 0582060
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Spiral point tap with chamfer form B with a 3.5-5xP plug lead, for Unified National Fine thread UNF 1/2" with 20 TPI and 3B class of fit with H3 pitch diameter limits, dimensions according to ANSI standard with 0.3670" shank and 0.2750" square drive, powder metallurgical HSS-E with bright finish for 2.5xD through hole threading in free machining and plain carbon steel and wrought or cast aluminium and copper or copper alloys
Tech Specs
Back To Top| Brand | Dormer |
|---|---|
| Material | HSS Cobalt Powdered Metal |
| Shank Style | Cylindrical shank with Square |
| Coating/Finish | Bright |
| Overall Length Metric | 85.73 mm |
| Overall Length Inches | 3.375" |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Fractional | 3-3/8" |
| Cutting Direction | Right |