
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 UNF Cobalt (HSS-E) Steam Oxide Finish H3 3 Flute 3B Plug Chamfer Spiral Point Tap
- Item Code: 0582305
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Spiral point tap with chamfer form B with a 3.5-5xP plug lead, for Unified National Fine thread UNF 1" with 14 TPI and 3B class of fit with H4 pitch diameter limits, dimensions according to ANSI standard with 0.8000" shank and 0.6000" square drive, powder metallurgical HSS-E with steam tempered surface finish for 2.5xD through hole threading in general purpose applications
Features
Back To Top- Premium substrate with steam oxide surface treatment reduces wear and prevents chip welding in abrasive or harder ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | Steam Tempered |
|---|---|
| Cutting Direction | Right |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length Metric | 130.18 mm |
| Material | HSS Cobalt Powdered Metal |
| Overall Length Fractional | 5-1/8" |
| Shank Style | Cylindrical shank with Square |
| Brand | Dormer |
| Overall Length Inches | 5.125" |