
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4-28 in. UNF H3 HSS-XS1 Gold Finish Semi-Bottoming Spiral Flute Tap
- Item Code: 0582329
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Spiral flute tap with chamfer form C with a 2-3xP semi-bottoming lead, for Unified National Fine thread UNF 1/4" with 28 TPI and 3B class of fit with H3 pitch diameter limits, dimensions according to ANSI standard with 0.2550" shank and 0.1910" square drive, powder metallurgical HSS-E with bright finish and 45? helix angle for 2.5xD blind hole threading in free machining and plain carbon steel and wrought or cast aluminium
Features
Back To Top- Premium substrate for blind hole tapping in tough or abrasive materials
- Bronze oxide body and shank reduces rust and corrosion
- Bright finish flutes improve chip flow in soft and non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Material | HSS Cobalt Powdered Metal |
|---|---|
| Overall Length Metric | 63.5 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank with Square |
| Cutting Direction | Right |
| Number of Flutes | 3 |
| Helix Angle | 45 Deg. |
| Brand | Dormer |
| Overall Length Inches | 2.5" |
| Coating/Finish | Bright |
| Overall Length Fractional | 2-1/2" |