
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7/64 Cobalt Oxide/Gold Finish 135 Deg. Split Point Series R88CO Heavy-Duty Jobber Drill
- Item Code: 058707
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R88CO drills, manufactured to NAS907 type D standard, have a heavy duty design, recommended for use in difficult materials and applications, and are manufactured from premium High Speed cobalt, for drilling hard materials including tool steel. They are available in fractional sizes from 1/16 inch to 1/2 inch in 1/64 inch increments. The 135 degree split point helps with self-centering and reduces the push force needed, whilst the bronze oxide finish prevents workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool, for more accurate holes.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Low thrust design self centering Split Point for easier penetration
- Shorter Flute Lengths
- Cobalt base material with Bronze Oxide for wear resistance and lubricity
Tech Specs
Back To Top| Decimal Size | 0.1094" |
|---|---|
| Type | Jobber Drill |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Flute Length | 13/16" |
| Fractional Size | 7/64" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Specification Designation | ANSI, NAS |
| Material | Cobalt |
| Overall Length | 2-5/8" |
| Series | R88CO |
| Overall Length Metric | 66.68 mm |
| Metric Size | 2.78 mm |
| Coating/Finish | Bronze |
| Cutting Direction | Right |
| Overall Length Inches | 2.625" |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Shank Type | Straight |