
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/16 Cobalt Oxide/Gold Finish 135 Deg. Split Point Series R88CO Heavy-Duty Jobber Drill
- Item Code: 058712
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R88CO drills, manufactured to NAS907 type D standard, have a heavy duty design, recommended for use in difficult materials and applications, and are manufactured from premium High Speed cobalt, for drilling hard materials including tool steel. They are available in fractional sizes from 1/16 inch to 1/2 inch in 1/64 inch increments. The 135 degree split point helps with self-centering and reduces the push force needed, whilst the bronze oxide finish prevents workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool, for more accurate holes.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Low thrust design self centering Split Point for easier penetration
- Shorter Flute Lengths
- Cobalt base material with Bronze Oxide for wear resistance and lubricity
Tech Specs
Back To Top| Specification Designation | ANSI, NAS |
|---|---|
| Metric Size | 4.76 mm |
| Overall Length Metric | 88.9 mm |
| Overall Length | 3-1/2" |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Point Angle | 135 Split Point |
| Cutting Direction | Right |
| Shank Type | Straight |
| Overall Length | 3-1/2" |
| Coating/Finish | Bronze |
| Decimal Size | 0.1875" |
| Flute Length | 1-1/8" |
| Material | Cobalt |
| Type | Jobber Drill |
| Series | R88CO |
| Shank Type | Straight |
| Fractional Size | 3/16" |
| Type | Jobber Drill |
| Overall Length Inches | 3.5" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Brand | Precision Twist Drill |