
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
19/64 Cobalt Oxide/Gold Finish 135 Deg. Split Point HD Jobber Drill
- Item Code: 058719
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R88CO drills, manufactured to NAS907 type D standard, have a heavy duty design, recommended for use in difficult materials and applications, and are manufactured from premium High Speed cobalt, for drilling hard materials including tool steel. They are available in fractional sizes from 1/16 inch to 1/2 inch in 1/64 inch increments. The 135 degree split point helps with self-centering and reduces the push force needed, whilst the bronze oxide finish prevents workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool, for more accurate holes.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Tech Specs
Back To Top| Series | R88CO |
|---|---|
| Coating/Finish | Bronze |
| Flute Length | 1-9/16" |
| Overall Length Inches | 4.375" |
| Point Angle | 135 Split Point |
| Specification Designation | ANSI, NAS |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Overall Length | 4-3/8" |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Shank Type | Straight |
| Cutting Direction | Right |
| Decimal Size | 0.2969" |
| Metric Size | 7.54 mm |
| Type | Jobber Drill |
| Overall Length Metric | 111.13 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Overall Length | 4-3/8" |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Fractional Size | 19/64" |
| Material | Cobalt |