
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 Cobalt Oxide/Gold Finish 135 Deg. Split Point HD Jobber Drill
- Item Code: 058732
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R88CO drills, manufactured to NAS907 type D standard, have a heavy duty design, recommended for use in difficult materials and applications, and are manufactured from premium High Speed cobalt, for drilling hard materials including tool steel. They are available in fractional sizes from 1/16 inch to 1/2 inch in 1/64 inch increments. The 135 degree split point helps with self-centering and reduces the push force needed, whilst the bronze oxide finish prevents workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool, for more accurate holes.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Tech Specs
Back To Top| Overall Length | 6" |
|---|---|
| Specification Designation | ANSI, NAS |
| Flute Length | 2-1/4" |
| Series | R88CO |
| Coating/Finish | Bronze |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Metric Size | 12.70 mm |
| Overall Length Metric | 152.4 mm |
| Series | R88CO |
| Shank Type | Straight |
| Decimal Size | 0.5000" |
| Material | Cobalt |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Direction | Right |
| Overall Length Inches | 6" |
| Type | Jobber Drill |
| Fractional Size | 1/2" |
| Point Angle | 135 Split Point |