
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#24 Cobalt Oxide/Gold Finish 135 Deg. Split Point HD Jobber Drill
- Item Code: 058824
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
Manufactured to NAS907 type D standard, R89CO drills are made from High Speed cobalt for drilling hard materials such as tool steel. They have a bronze oxide finish to stop workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool for cleaner, more accurate holes and a 135 degree split point to help with self-centering and reduce the amount of force needed to drill into the workpiece. Available in wire gauge sizes from 52 to 3, R89CO are heavy duty drills, recommended for difficult materials and applications.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Tech Specs
Back To Top| Specification Designation | ANSI, NAS |
|---|---|
| Metric Size | 3.86 mm |
| Overall Length | 3-1/8" |
| Point Angle | 135 Split Point |
| Type | Jobber Drill |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Series | R89CO |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Decimal Size | 0.1520" |
| Overall Length Metric | 79.38 mm |
| Overall Length | 3-1/8" |
| Shank Type | Straight |
| Coating/Finish | Bronze |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Cutting Direction | Right |
| Overall Length Inches | 3.125" |
| Wire Size | #24 |
| Flute Length | 1" |
| Material | Cobalt |