
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#30 Cobalt Oxide/Gold Finish 135 Deg. Split Point Heavy-Duty Jobber Drill
- Item Code: 058830
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
Manufactured to NAS907 type D standard, R89CO drills are made from High Speed cobalt for drilling hard materials such as tool steel. They have a bronze oxide finish to stop workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool for cleaner, more accurate holes and a 135 degree split point to help with self-centering and reduce the amount of force needed to drill into the workpiece. Available in wire gauge sizes from 52 to 3, R89CO are heavy duty drills, recommended for difficult materials and applications.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Low thrust design self centering Split Point for easier penetration
- Shorter Flute Lengths
- Cobalt base material with Bronze Oxide for wear resistance and lubricity
Tech Specs
Back To Top| Flute Length | 15/16" |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Point Angle | 135 Split Point |
| Decimal Size | 0.1285" |
| Type | Jobber Drill |
| Type | Jobber Drill |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Overall Length | 2-3/4" |
| Overall Length Inches | 2.75" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Wire Size | #30 |
| Series | R89CO |
| Material | Cobalt |
| Metric Size | 3.26 mm |
| Shank Type | Straight |
| Coating/Finish | Bronze |
| Cutting Direction | Right |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Shank Type | Straight |
| Specification Designation | ANSI, NAS |
| Overall Length Metric | 69.85 mm |