
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#43 Cobalt Oxide/Gold Finish 135 Deg. Split Point HD Jobber Drill
- Item Code: 058843
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
Manufactured to NAS907 type D standard, R89CO drills are made from High Speed cobalt for drilling hard materials such as tool steel. They have a bronze oxide finish to stop workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool for cleaner, more accurate holes and a 135 degree split point to help with self-centering and reduce the amount of force needed to drill into the workpiece. Available in wire gauge sizes from 52 to 3, R89CO are heavy duty drills, recommended for difficult materials and applications.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Tech Specs
Back To Top| Flute Length | 5/8" |
|---|---|
| Overall Length | 2-1/4" |
| Overall Length Metric | 57.15 mm |
| Series | R89CO |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Wire Size | #43 |
| Shank Type | Straight |
| Material | Cobalt |
| Type | Jobber Drill |
| Decimal Size | 0.0890" |
| Metric Size | 2.26 mm |
| Type | Jobber Drill |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Series | R89CO |
| Specification Designation | ANSI, NAS |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Coating/Finish | Bronze |
| Cutting Direction | Right |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Point Angle | 135 Split Point |
| Overall Length Inches | 2.25" |