
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
11/32 in x 12 in OAL HSS Black Oxide 135 Deg. Split Point Aircraft Extension Drill
- Item Code: 059022
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
500-12 aircraft extension drill bits, manufactured to NAS907 type B standard have a 135 degree split point which reduces the push force needed and is an aid to self-centering. The tools have a long overall length with short flute, recommended for stable drilling in areas which are hard to reach, and come with a steam oxide finish to ensure a clean and accurate result by preventing workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the tool. 500-12 aircraft extension drill bits are available in many fractional sizes from 3/64? to 1/2" and are manufactured from premium High Speed steel so can be used for drilling a wide range of materials including aluminum, stainless steel and steels.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Features
Back To Top- Low thrust design self centering 135� Split Point for easier penetration
- Steam Oxide for increased wear resistance & lubricity
- 12�� Over All Length
Tech Specs
Back To Top| Flute Length | 3-7/16" |
|---|---|
| Metric Size | 8.73 mm |
| Decimal Equivalent | 0.3438" |
| Grade | Heavy Duty |
| Number of Flutes | 2 |
| Cutting Direction | Right |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Shank Type | Straight |
| Series | 500-12 |
| Coating/Finish | Black Oxide |
| Overall Length | 12" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Type | Aircraft Extension Drill Bit |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Fractional Size | 11/32" |
| Material | High Speed Steel |
| Specification Designation | NAS |