
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#10 HSS Black Oxide 12 Inch OAL 135 Deg. Split Point Series 501-12 Aircraft Extension Drill
- Item Code: 059110
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
501-12 aircraft extension drill bits are available in a wide range of wire gauge sizes from 50 to 1 and are manufactured to NAS907 type B standard. Made from premium High Speed steel, the drill bits are suitable for drilling many different materials including steels, aluminum and stainless steel, and have a steam oxide finish which prevents workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the tool, so you get a clean and accurate result. The 135 degree split point helps with self-centering and reduces the push force needed. 501-12 aircraft extension drills have a long overall length with a short flute which is especially recommended for stable drilling in areas which are hard to reach.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Features
Back To Top- Low thrust design self centering 135� Split Point for easier penetration
- Steam Oxide for increased wear resistance & lubricity
- 12�� Over All Length
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right |
|---|---|
| Shank Type | Straight |
| Coating/Finish | Black Oxide |
| Drill Bit Grade | Heavy Duty |
| Type | Aircraft Extension Drill Bit |
| Number of Flutes | 2 |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Series | 501-12 |
| Flute Length | 2-7/16" |
| Material | High Speed Steel |
| Metric Size | 4.91 mm |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Decimal Equivalent | 0.1935" |
| Specification Designation | ANSI, NAS |
| Overall Length | 12" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Wire Size | #10 |