
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/8 in x 15 in OAL 2 Flute 118 Deg. HSS Extra Length Drill Bit
- Item Code: 059524
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
1511 drill bits are available in a range of fractional sizes from 1/16? to 1 inch, with an easy-to-regrind, 118 degree, strong, conventional point. Manufactured from premium High Speed Steel, they are suitable for drilling a wide range of materials, including steels, stainless steel and aluminum, whilst the bright finish ensures workpiece material will not stick to the cutting edges so you get an accurate and clean result. Available in fractional sizes from 1/16? to 1 inch, 1511 extra length drill bits are recommended for deep-hole drilling and where increased reach is required
Tech Specs
Back To Top| Decimal Diameter | 0.3750" |
|---|---|
| Metric Diameter | 9.53 mm |
| Overall Length Fractional | 15" |
| Type | Extra Length Drill |
| Series | 1511 |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Specification Designation | ANSI |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Material | High Speed Steel |
| Flute Length | 11 in |
| Overall Length Metric | 381 mm |
| Fractional Diameter | 3/8" |
| Number of Flutes | 2 |
| Shank Type | Straight |
| Grade | General Purpose |
| Overall Length Decimal | 15.0000" |