
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7/16 in x 15 in OAL 2 Flute 118 Deg. HSS Extra Length Drill Bit
- Item Code: 059528
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
1511 drill bits are available in a range of fractional sizes from 1/16? to 1 inch, with an easy-to-regrind, 118 degree, strong, conventional point. Manufactured from premium High Speed Steel, they are suitable for drilling a wide range of materials, including steels, stainless steel and aluminum, whilst the bright finish ensures workpiece material will not stick to the cutting edges so you get an accurate and clean result. Available in fractional sizes from 1/16? to 1 inch, 1511 extra length drill bits are recommended for deep-hole drilling and where increased reach is required
Tech Specs
Back To Top| Specification Designation | ANSI |
|---|---|
| Type | Extra Length Drill |
| Cutting Direction | Right |
| Overall Length Decimal | 15.0000" |
| Decimal Diameter | 0.4375" |
| Fractional Diameter | 7/16" |
| Material | High Speed Steel |
| Shank Type | Straight |
| Number of Flutes | 2 |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Flute Length | 11 in |
| Grade | General Purpose |
| Coating/Finish | Bright |
| Overall Length Fractional | 15" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Metric Diameter | 11.11 mm |
| Overall Length Metric | 381 mm |
| Series | 1511 |