
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
17/32 in x 15 in OAL 2 Flute 118 Deg. HSS Extra Length Drill Bit
- Item Code: 059534
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
1511 drill bits are available in a range of fractional sizes from 1/16? to 1 inch, with an easy-to-regrind, 118 degree, strong, conventional point. Manufactured from premium High Speed Steel, they are suitable for drilling a wide range of materials, including steels, stainless steel and aluminum, whilst the bright finish ensures workpiece material will not stick to the cutting edges so you get an accurate and clean result. Available in fractional sizes from 1/16? to 1 inch, 1511 extra length drill bits are recommended for deep-hole drilling and where increased reach is required
Tech Specs
Back To Top| Series | 1511 |
|---|---|
| Overall Length Metric | 381 mm |
| Metric Diameter | 13.50 mm |
| Overall Length Decimal | 15.0000" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Coating/Finish | Bright |
| Overall Length Fractional | 15" |
| Grade | General Purpose |
| Specification Designation | ANSI |
| Type | Extra Length Drill |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Shank Type | Straight |
| Number of Flutes | 2 |
| Decimal Diameter | 0.5313" |
| Flute Length | 11 in |
| Cutting Direction | Right |
| Fractional Diameter | 17/32" |
| Material | High Speed Steel |
| Point Angle | 118 Deg. |