
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
13/64 in x 12 in OAL HSS Bright Finish 118 Deg. Standard Point Extra Length Drill
- Item Code: 059613-DORMER
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
1290 extra length drill bits are recommended for applications where increased reach is required and for drilling deep holes. They are manufactured from premium High Speed Steel and are suitable for drilling steels, aluminum, stainless steel and other materials. They are available in a wide range of fractional sizes from 1/8? to 3/4? and all have a bright finish to ensure a clean and accurate result by preventing workpiece material from sticking to the cutting edges of the drill. With a strong, conventional 118 degree point, regrinding is made easy.
Features
Back To Top- Steam Oxide improves chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Shank Style | Cylindrical shank |
|---|---|
| Metric Diameter | 5.16 mm |
| Overall Length Fractional | 12" |
| Overall Length Decimal | 12.0000" |
| Type | Extra Length |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Coating/Finish | Bright |
| Fractional Diameter | 13/64" |
| Series | 1290 |
| Overall Length Metric | 304.8 mm |
| Decimal Diameter | 0.2031" |
| Material | High Speed Steel |
| Cutting Direction | Right |
| Point Angle | 118 Deg. |