
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9/32 HSS Bright Finish 12 Inch OAL 118? Standard Point Series 1290 General Purpose Extra Length Drill
- Item Code: 059618
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
1290 extra length drill bits are recommended for applications where increased reach is required and for drilling deep holes. They are manufactured from premium High Speed Steel and are suitable for drilling steels, aluminum, stainless steel and other materials. They are available in a wide range of fractional sizes from 1/8? to 3/4? and all have a bright finish to ensure a clean and accurate result by preventing workpiece material from sticking to the cutting edges of the drill. With a strong, conventional 118 degree point, regrinding is made easy.
Features
Back To Top- Bright Finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Metric Diameter | 7.15 mm |
|---|---|
| Decimal Diameter | 0.2813" |
| Flute Type | Spiral |
| Series | 1290 |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Specification Designation | ANSI |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Point Type | Standard |
| Through Coolant | NonCoolant Through |
| Material | High Speed Steel |
| Fractional Diameter | 9/32" |
| Overall Length Decimal | 12.0000" |
| Overall Length Metric | 304.8 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Grade | General Purpose |
| Overall Length Fractional | 12" |
| Shank Type | Straight |
| Type | Extra Length Drill |