
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7/16 in x 18 in OAL 118 ? 2 Flute HSS Bright Finish Extra Length Drill Bit
- Item Code: 059728
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
Part of the extra length series, recommended for drilling deep holes and for applications where increased reach is needed, 1813 drill bits are available in a range of fractional sizes from 1/4" to 1 inch. The premium High Speed Steel used in manufacture means the drills are suitable for drilling many materials, including stainless steel, steels and aluminum. With a 118 degree conventional point providing strength and easy to regrinding. 1831 drill bits also come with a bright finish which prevents workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool, so you get a clean and accurate result.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Decimal | 18.0000" |
|---|---|
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Material | High Speed Steel |
| Metric Diameter | 11.11 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Fractional | 18" |
| Shank Type | Straight |
| Grade | General Purpose |
| Point Type | Standard |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Specification Designation | ANSI |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Series | 1813 |
| Through Coolant | NonCoolant Through |
| Type | Extra Length Drill |
| Decimal Diameter | 0.4375" |
| Flute Type | Spiral |
| Fractional Diameter | 7/16" |
| Overall Length Metric | 457.2 mm |