
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.9MM Diameter DLC Coated 120° Solid Carbide Micro Drill
- Item Code: 0626782
- Brand: Nachi America
- Unit Size: 1
Description
L9524 DLC Carbide Micro Drill - 1.4mm
Features
Back To Top- Carbide High Performance Drill
- DLC Coated For Non
- Ferrous Materials
- 135° Point Angle
- Precision h6 Ground Shank
Tech Specs
Back To Top| Brand | Nachi America |
|---|---|
| Shank Size | 3 mm |
| Flute Length | 11 mm |
| Overall Length | 44 mm |
| Drill Point Angle | 120 Deg. |
| Drill Point Style | CONVENTIONAL |
| Cutting Direction | Right |
| Number of Flutes | 2 |
| Flute Type | CONVENTIONAL SPIRAL |
| Shank Type | Endmill Type Shank |
| Material | Solid Carbide |