
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.89MM Diameter AQUA Coated 140° Solid Carbide Micro Drill
- Item Code: 0634696
- Brand: Nachi America
- Unit Size: 1
Description
L9544 Aqua Micro Drill - 0.89mm
Features
Back To Top- Carbide High Performance Micro Drill
- AQUA (AlTiN) Coated For High Wear Resistance
- 140° Point Angle
- Precision h6 Ground Shank
Tech Specs
Back To Top| Brand | Nachi America |
|---|---|
| Shank Size | 3 mm |
| Flute Length | 10 mm |
| Overall Length | 38 mm |
| Drill Point Angle | 140 Deg. |
| Drill Point Style | CONVENTIONAL |
| Cutting Direction | Right |
| Number of Flutes | 2 |
| Flute Type | CONVENTIONAL SPIRAL |
| Shank Type | Endmill Type Shank |
| Material | Solid Carbide |