
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. 0.014 in. Steel Fill 5/8 in. - 1/2 in. Arbor Hole Wolverine Bench Grinder Wheel
- Item Code: 06645
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Wolverine 6" Wide Face Crimped Wire Bench Grinder Wheel provides a flexible brushing action and consistent performance for demanding light-duty cleaning and deburring applications on steel, armored steel, cast iron, ductile iron and tool steel parts. Features a wider face width to cover more surface area. 5/8"-1/2" arbor hole for use on CNC/milling/automatic machine, bench, pedestal and straight grinders.
Features
Back To Top- Provides a flexible brushing action and consistent performance for demanding light duty cleaning and deburring applications
- Feature a wider face width to cover more area
- Covers more surface area in a single pass
Tech Specs
Back To Top| Diameter | 6" |
|---|---|
| Fill Material | Steel |
| Brand | Weiler |
| Maximum RPM | 6000 |
| Trim Length | 1-1/8" |
| Series | Wolverine |
| Standard Pack Quantity | 1 |
| Face Width | 7/8" |
| Fill Diameter | 0.014" |